Saturday, March 24, 2012

Novi HTTP status kodovi

428 - Precondition RequiredUkazuje da server zahteva uslovni upit. Tipična primena jeste izbegavanje "lost update" problema, gde klijent dobija stranje resursa, isti izmeni, i vrati na server, dok treća strana menja sadržaj na serveru što dovodi do konflikta. Na ovaj način server obezbeđuje da klijenti rade sa istim i tačnim fajl kopijama

429 - Too Many Requests

Ukazuje da je korisnik prosledio previše zahteva u određenom vremenskom periodu.

431 - Request Header Fields Too Large
Ukazuje da server ne želi da obradi prispeli zahtev jer su vrednosti u zaglavlju izvan očekivanih memorijskih vrednosti. Izmenom veličine zaglavlja i ponovnih zahtevom, isti će biti obrađen.

511 - Network Authentication Required
Ukazuje na potrebu autentifikacije od strane korisnika u cilju pristupa mreži.

Monday, March 19, 2012

Firefox 12 instalacija preko SSH-a komandi

Ukoliko želite da instalirate Firefox 12 na vašoj Linux mašini, najbrži način da to učinite jeste da u okviru /etc/apt/sources.list liste dodelite novi repozitorijum:

deb http://firefox-aurora.nwlinux.us lucid main

Nakon toga, izvršite sledeće:

sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv-keys 72D340A3
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox

Sunday, March 11, 2012

Proces registracije internet domena?

Proces registracije?

Proces registracije internet domena iz gTLD ili ccTLD adresnog prostora obavlja se u realnom vremenu, ali zbog tehničkih procesa tzv. propagiranja potrebno vreme da bi domen postao dostupan na mreži je od 24-48h.
Osnovne faze u procesu registracije internet domena podrazumevaju:

1.
Odabir naziva domena od strane klijenta pretragom raspoloživosti domena preko definisanih formi za pretraživanje. Željeni internet domen može biti slobodan za registraciju, ili već zauzet ukoliko je registrovan od strane nekog drugog lica.

2. Definisanje podataka o registrantu tj. vlasniku internet domena. Dostavljeni podaci upisuju se u WHOIS bazu koja je javno dostupan na uvid u cilju pregleda podataka o vlasništvu domena.

3.
Potvrda zahteva za registraciju domena i procesiranje plaćanja (uplata od strane korisnika u skladu sa predračunom)

4. Proces registracije internet domena od strane domen registra, i propagiranje DNS parametara tj. usmeravanje domena prema hosting nalogu provajdera.

Po okončanju pomenutih procesa, internet domen je registrovan i dostupan na mreži.


Izvor: REGISTRACIJADOMENA.BIZ

Friday, March 2, 2012

Šta je internet domen?

Šta je internet domen ?

Internet domen je standardno registrovan na određeno fizičko ili pravno lice (vlasnika) u registru domena i predstavlja internet adresu koja se koristi za prikazivanje vaših internet strana kao što su poslovne ili lične prezentacije, internet servisi i sl.

Svaki internet domen je jedinstven (po svetskim merilima), što znači da može da se registruje samo jednom.

Internet domen je jedinstveno ime za web adresu (Internet stranicu).
Upisom naziva određenog domena u adresno polje web pretraživača (Internet explorer, Firefox, Opera..), korisnici Interneta pristupaju određenoj adresi web stranice (websajta).
Da bi ste omogućili razvoj vašeg biznisa i na internetu neophodno je registrovati domen.
U današnje vreme kompanija ali i pojedinac treba da poseduje web stranicu. Ime te stranice treba da bude isto ili slično nazivu firme ili ličnom imenu. Pametno izabran domen je od izvanrednog značaja. Ime u kombinaciji sa logom i sloganom koji firmu čini jedinstvenim i prepoznatljivim je osnova moderne ekonomije i marketinga.Domeni su u današnje vreme tako važni da su neke kompanije morale da plate desetine miliona dolara da otkupe domen koji je neko drugi registrovao.


Internet domen je istovremeno tekstualna oznaka koja označava skup uređaja ili internet servisa, povezanih u jednu tehničko-administrativnu celinu. Internet domen se sastoji od niza alfanumeričkih delova, razdvojenih tačkama, prema važećim internet standardima RFC 1034, 1035, 1122, 1123, 3596. Delovi domena mogu da sadrže brojeve (0-9), slova alfabeta (a-z) ? crticu (-). Dužina naziva domena ne može biti kraća od dva (2), ili duža od šezdesettri (63) znaka. Naziv domena ne sme da sadrži crticu na početku ili kraju, kao ni dve uzastopne crtice na trećoj ili četvrtoj poziciji.


Šta je TLD (Top-Level Domain)?


TLD (Top-Level Domain) ?? domen najvišeg nivoa u sistemu
domenskih imena (Domain Name System). Postoje dve vrste domena najvišeg nivoa:
  • domeni opšte namene (Generic Top Level Domains)
  • domeni koji se dodeljuju na korišćenje državama (Country Code Top Level Domains)
Šta je ccTLD (Country Code Top-Level Domain)?
Svaka država, članica UN-a ,dobija oznaku koja se sastoji od dva znaka alfabeta. Ova oznaka se koristi za domen najvišeg nivoa (Country Code Top-Level Domain) koji predstavlja državu na internetu. Sve dodeljene oznake se mogu pronaći u ISO 3166-1-alpha-2 code tabeli. 

Izvor: REGISTRACIJADOMENA.BIZ